Minden második autós érintett: ezért akár 52 ezer forintot is fizethet

Továbbra is sok sofőr használ mobiltelefont vezetés közben, pedig a szabályszegés nemcsak komoly baleseti kockázatot jelent, hanem jelentős pénzbüntetéssel is járhat. A szakértők szerint már néhány másodpercnyi figyelemkiesés is elegendő ahhoz, hogy veszélyes helyzet alakuljon ki az utakon.

A felmérések szerint a jelenség nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte elterjedt. Egy friss kutatás alapján a gépjárművezetők több mint fele bevallotta, hogy már használt mobiltelefont vezetés közben, miközben a magyar autósok közel fele is hasonlóan nyilatkozott az elmúlt időszakban. – számolt be a Pénzcentrum.

Tilos kézben tartani a telefont vezetés közben

A magyar közlekedési szabályok egyértelműen kimondják, hogy vezetés közben nem szabad kézben tartani a mobiltelefont. A tilalom nem csupán a telefonálásra vonatkozik, hanem minden olyan tevékenységre, amikor a sofőr a készüléket a kezében használja.

Ide tartozik például:

  • az üzenetírás és üzenetolvasás,
  • a közösségi oldalak böngészése,
  • a videók megtekintése,
  • vagy akár egy navigációs alkalmazás kezelése kézben tartott készüléken.

Ennyibe kerülhet a szabályszegés

A mobiltelefon-használat miatt a rendőrök helyszíni bírságot is kiszabhatnak, amely jelenleg 26 ezer forint lehet.

Súlyosabb esetben szabálysértési eljárás indulhat, amelynek során akár 52 ezer forintos pénzbüntetés is kiszabható. A pénzbírság mellett három közlekedési előéleti pont is jár a szabályszegésért.

A visszatérő szabályszegők számára ez különösen kellemetlen lehet, hiszen a büntetőpontok összegyűjtése további kötelezettségeket és utánképzést is eredményezhet.

🚔 Nem csak a mobilozásért jár súlyos bírság

A vezetés közbeni mobiltelefon-használat mellett több más közlekedési szabályszegés is jelentős pénzbüntetéssel járhat Magyarországon.

Szabályszegés Bírság
Mobiltelefon használata vezetés közben 26 000 – 52 000 Ft
Biztonsági öv használatának elmulasztása 20 000 – 40 000 Ft
Piros lámpán való áthaladás Akár 80 000 Ft
Gyorshajtás 39 000 Ft-tól akár több százezer forintig
Ittas vezetés Több százezer Ft + jogosítvány elvétele

A közlekedési szakértők szerint a mobiltelefonozás azért különösen veszélyes, mert a sofőr figyelmét egyszerre vonja el a forgalomtól, a környezettől és a jármű irányításától.

Sok sofőr továbbra sem tartja be a szabályt

Egy német közlekedésbiztonsági kutatás során közel tízezer járművet figyeltek meg több nagyváros forgalmában. Az eredmények szerint a járművezetők jelentős része továbbra is használja mobiltelefonját vezetés közben.

A szakemberek szerint ma már nem elsősorban a telefonhívások jelentenek problémát. Sokkal gyakoribb, hogy a sofőrök üzeneteket olvasnak, közösségi oldalakat böngésznek vagy különböző alkalmazásokat kezelnek menet közben.

Néhány másodperc is elég lehet a balesethez

A közlekedési szakértők arra figyelmeztetnek, hogy egy rövid pillantás a kijelzőre is komoly veszélyforrás lehet.

Számításaik szerint egy 50 km/órás sebességgel haladó autó közel 30 métert tesz meg két másodperc alatt. Ha a sofőr ez idő alatt nem az útra figyel, könnyen kialakulhat olyan helyzet, amely balesethez vezethet.

Magyarországon is rendszeres a probléma

A rendőrségi tapasztalatok szerint a vezetés közbeni mobilozás az egyik leggyakoribb közlekedési szabályszegésnek számít.

Egy korábbi országos ellenőrzés során egyetlen hét alatt több mint 1500 autóst kaptak rajta azon, hogy vezetés közben mobiltelefont használt.

A szakemberek szerint a bírságok mellett a tudatosabb közlekedési magatartás kialakítása is fontos, hiszen egyetlen elolvasott üzenet vagy néhány másodperces figyelemkiesés is elegendő lehet egy súlyos baleset bekövetkezéséhez.

error: Content is protected !!